You are here

DRIL workshop schedule 2012

Fourteen Documenting and Revitalising Indigenous Languages training workshops and two national Master-Apprentice workshops were run in 2012.

You can also see where we will be running workshops in 2017, and where we ran workshops in 2016, 2015, 2014, 2013 and during the DRIL pilot program in 2010-2011.

 

Woorabinda

January 22-27 — Wadjigu, Gangalu, Wiri, Birri-Gubba, Yiman, Wulguru, Gureng Gureng, Bidjara and Dyirbal languages Workshop 1, Woorabinda, Queensland (trainer Margaret Florey)

March — Master-Apprentice Language Learning Program, Alice Springs, Northern Territory and Kununurra, Western Australia (trainers Leanne Hinton, Nancy Steele and Stan Rodriguez with mentor teams from RNLD, MDWg, BIITE and MILE.

April 16-18 — Barada, Gangulu, Bidjara, Gangulu, Birri Gubba, Gungabula and Manbarra (Buluguyban) languages Workshop 2, Woorabinda, Queensland (trainer Margaret Florey)

May 21-23 — Mudburra, Wambaya, Warlmanpa and Warrumungu languages Workshop 1, Papulu Apparr-kari Aboriginal Corporation, Tennant Creek, Northern Territory (trainer Margaret Florey)

Tennant Creek
Lockhart River

June 4-6 — Barada, Bidjara, Birri Gubba, Dyirbal, Gangulu, Gungabula, Gureng Gureng, Kalali, Kara Kara (Gara-Gara), Kuku Yalanji, Lamalama, Manbarra (Buluguyban), Waka Waka, Wadja Wadja (Wadjingu), Wiri, Wulguru, Yawarrawarrka and Yiman languages Workshop 3, Woorabinda, Queensland (trainers Margaret Florey and Gadj Maymuru)

June 25-28 — Miriwoong, Gumbaynggir, Wajarri, Yinhawangka and Nyangumarta languages Workshop 4, Mirima Dawang Woorlab-gerring, Kununurra, Western Australia (trainers Margaret Florey, Michael Jarrett)

July 28-30 — Kuuku Ya'u and Umpila languages Workshop 1, Lockhart River, Queensland (trainer Margaret Florey)

August 27-30 — Wirangu and Kokatha languages Workshop 1, Far West Aboriginal Languages Centre, Ceduna, South Australia (trainer Margaret Florey)

MDWg group
Adnyamathanha

September 1-2 — Adnyamathanha, Pitjantjatjara and Kaurna languages Workshop 1, Adelaide, South Australia (trainer Margaret Florey)

September 10-12 — Paakantyi Workshop 3, Wilcannia, New South Wales (trainer Margaret Florey)

September 20-28 — Ngiyampaa Workshop 2, western New South Wales (Lake Cargelligo, Murrin Bridge) (trainers Brad Steadman, Margaret Florey and Tamsin Donaldson)

October 8-10 — Bidyara, Gungabula and Gangalu languages, Woorabinda Workshop 4, Queensland (trainers Margaret Florey, Michael Jarrett and Gavan Breen)

November 3-7 — Yinhawangka and Nyangumarta languages Workshop 3, Wangka Maya Pilbara Aboriginal Language Centre, Port Hedland, Western Australia (trainers Margaret Florey and Donna McLaren)

Paakantyi
Brad and Tamsin

November 19-20 — Bandjalang Workshop 1, Coraki, New South Wales (trainers Margaret Florey and Donna McLaren)

November 22-23 — Kabi Kabi Workshop 4, Maroochydore, Queensland (trainers Margaret Florey and Donna McLaren)

A further eighteen Ngiyampaa language workshops were run by trainer Brad Steadman with family groups in various locations in Western New South Wales:

April 12 Narromine, April 13-15 Brewarrina, April 20 Nyngan, April 23 Brewarrina, May 4 Dubbo, May 4 Narromine, May 19 Nyngan, May 25 Dubbo, May 25 Narromine, June 2 Dubbo, June 1 Nyngan, June 8 Nyngan, June 15 Dubbo, June 15 Narromine, June 27 Dubbo, June 27 Narromine, July 7 Nyngan, July 20 Dubbo

Jason at Wangka Maya
Michael J at Woorie

  MALLP language line  MALLP trainers  MALLP Kununurra puppets