You are here

DRIL workshop schedule 2013

Twenty-six Documenting and Revitalising Indigenous Languages training workshops were run in 2013.

See here for other years.

 

Ceduna

February 4-6 — Wirangu and Gugada languages Workshop 2, Far West Aboriginal Languages Centre, Ceduna, South Australia (trainer Margaret Florey)

February 11-13 — Kabi Kabi language Workshop 5, Bli Bli, Queensland (trainer Donna McLaren)

February 26-27 — Woorabinda Workshop 5, Queensland (trainer Donna McLaren)

March 26-27 — Wirangu and Gugada languages Workshop 3, Far West Aboriginal Languages Centre, Ceduna, South Australia (trainer Margaret Florey)

April 16-18 — Dhanggati language Workshop 1, Kempsey, New South Wales (trainers Donna McLaren and Margaret Florey)

Kabi Kabi
Woorabinda song-writing

April 29-May 1 — multiple languages, Woorabinda Workshop 6, Queensland (trainers Michael Jarrett, Donna McLaren, Margaret Florey and Gavan Breen)

May 21-23 — Banyjima, Yinhawangka, Ngarla, Kariyarra and Nyangumarta languages Workshop 3, Wangka Maya Pilbara Aboriginal Language Centre, Port Hedland, Western Australia (trainers Donna McLaren, Michael Jarrett and Margaret Florey)

June 4-6 — Gamilaraay language Workshop 1, Boggabilla-Toomelah, New South Wales (trainers Donna McLaren and Margaret Florey)

June 12-14 — Dhanggati language Workshop 2, Kempsey, New South Wales (trainer Donna McLaren)

Dhanggati
Wangka Maya MALLP.

June 24-26 — Gundjeihmi and Kunwinjku languages Workshop 1, Jabiru, Northern Territory (trainers Donna McLaren and Margaret Florey)

June 28-30 — Mak Mak Marranunggu and Marithiel languages Workshop 1, Wulmun, Northern Territory (trainers Donna McLaren and Margaret Florey)

July 16-18 — Marra, Wa:gilak, Ngandi and Rembarrnga languages Workshop 1, Ngukurr Language Centre, Ngukurr, Northern Territory (trainers Donna McLaren and Margaret Florey)

July 22-24 — Yanyuwa, Gudanji, Wambaya, and Garrwa languages Workshop 1, Borroloola, Northern Territory (trainers Donna McLaren and Margaret Florey)

Gamilaraay
Jabiru

August 6-8 — Gamilaraay language Workshop 2, Boggabilla-Toomelah, New South Wales (trainer Donna McLaren)

August 19-20 — multiple languages, Woorabinda Workshop 7, Queensland (trainer Donna McLaren)

September 10-12 — Boandik language Workshop 1, Mt Gambier, South Australia (trainers Margaret Florey and Donna McLaren)

September 17-19 — Wirangu and Gugada languages Workshop 4, Far West Aboriginal Languages Centre, Ceduna, South Australia (trainer Margaret Florey)

September — Gureng Gureng and Waka Waka Workshop 1, Central Queensland Language Centre, Bundaberg, Queensland (trainer Donna McLaren)

MakMak
Ngukurr

September 23-26 — Dhanggati language Workshop 3, Kempsey, New South Wales (trainer Donna McLaren)

October 15-17 — Banyjima, Yinhawangka, Ngarla, Kariyarra, Nyangumarta, Noongar and Gamilaraay languages Workshop 4, Wangka Maya Pilbara Aboriginal Language Centre, Port Hedland, Western Australia (trainers Donna McLaren and Margaret Florey)

October 29-31 — Kija, Jaru, Walmajarri, Nyul Nyul, Guugu Yimidhirr, and Noongar Workshop 1, Kimberley Language Resource Centre, Halls Creek, Western Australia (trainers Margaret Florey and Roy Tommy)

November 4-6 — Miriwoong Workshop 5, Mirima Dawang Woorlab-gerring, Kununurra, Western Australia (trainers Donna McLaren and Roy Tommy)

Borroloola

Boandik

November 16-17 — Mak Mak Marranunggu and Marithiel languages Workshop 2, Batchelor, Northern Territory (trainers Donna McLaren and Margaret Florey)

November 18-20 — Gundjeihmi, Kunwinjku and Wägilak/Ritharrngu languages Workshop 2, Djidbidjidbi College, Jabiru, Northern Territory (trainers Donna McLaren and Margaret Florey)

December 3-5 — Gamilaraay language Workshop 3, Boggabilla-Toomelah, New South Wales (trainers Donna McLaren and Emma Murphy)

December 16-17 — Dharawal language Workshop 1, Together Dreaming, Gerringong, New South Wales (trainers Donna McLaren and Christina Eira (VACL))

 

 

Contact RNLD if you would like to discuss participating in the training program.