You are here

DRIL workshop schedule 2014

Thirty-eight Documenting and Revitalising Indigenous Languages training workshops and two Professional Development workshops were run in 2014.

See here for other years.

 

January 14-21 — DRIL train-the-trainer Workshop 1, RNLD, Melbourne, Victoria (trainers Margaret Florey and Donna McLaren)

February 14 — Gundjeihmi and Kunwinjku Workshop 3, Children's Ground, Jabiru, Northern Territory (trainers Margaret Florey and Emma Murphy)

February 15 — Mak Mak Marranunggu and Marithiel Workshop 3, Batchelor, Northern Territory (trainers Margaret Florey and Emma Murphy)

February 25-26 — Wajarri and Badimaya Workshop 1, Irra Wangga Language Centre, Geraldton, Western Australia (trainer Margaret Florey)

 

March 3-4 — Boandik Workshop 2, Mt Gambier, South Australia (trainer Margaret Florey)

March 22 — Mak Mak Marranunggu and Marithiel Workshop 4, Batchelor, Northern Territory (trainer Emma Murphy)

March 24-25 — Yorta Yorta Workshop 1, Shepparton, Victoria (trainer Margaret Florey)

March 26-28 — Madhi Madhi, Wadi Wadi Workshop 1, Swan Hill, Victoria (trainer Margaret Florey)

March 26 — Wambaya Workshop 1, Darwin, Northern Territory (trainer Emma Murphy)

 

April 3-4 — Kija and Jaru Workshop 2, Kimberley Language Resource Centre, Halls Creek, Western Australia (trainers Carolyn McAdam, Emma Murphy and Margaret Florey)

April 12 — Mak Mak Marranunggu and Marithiel Workshop 5, Darwin, Northern Territory (trainer Emma Murphy)

April 14 — Gundjeihmi and Kunwinjku Workshop 5, Children's Ground, Jabiru, Northern Territory (trainer Emma Murphy)

April 16 — Wambaya Workshop 2, Darwin, Northern Territory (trainer Emma Murphy)

 

April 23-24 — Dieri and Bangarla Workshop 1, Port Augusta, South Australia (trainer Margaret Florey)

May 5-6 — Boandik Workshop 3, Mt Gambier, South Australia (trainer Emma Murphy)

May 5-6 — Workshop 4, Wangka Maya Pilbara Aboriginal Language Centre, Port Hedland, Western Australia (trainer Margaret Florey)

May 7-8 — Yawuru Workshop 1, Mabu Yawuru Ngan-ga, Broome, Western Australia (trainer Margaret Florey)

May 10 — Mak Mak Marranunggu and Marithiel Workshop 6, Batchelor, Northern Territory (trainer Emma Murphy)

May 12 — Gundjeihmi and Kunwinjku Workshop 6, Children's Ground, Jabiru, Northern Territory (trainer Emma Murphy)

 

May 16 — Ngarrindjeri Workshop 1, Victor Harbor, South Australia (trainer Margaret Florey)

June 4-5 — Palawa Kani Workshop 1, Tasmanian Aboriginal Centre, Launceston, Tasmania (trainer Emma Murphy with RNLD/RUIL intern Katerina Forrester)

June 16 — Gundjeihmi and Kunwinjku Workshop 7, Children's Ground, Jabiru, Northern Territory (trainer Emma Murphy)

June 23-24 — Miriwoong Workshop 6, Mirima Dawang Woorlab-gerring, Kununurra, Western Australia (trainers Emma Murphy and Carolyn McAdam)

June 26-27 — Kija and Jaru Workshop 3, Kimberley Language Resource Centre, Halls Creek, Western Australia (trainers Carolyn McAdam and Emma Murphy with RNLD/RUIL intern Erin Barnes)

July 21-22 — Wajarri and Badimaya Workshop 2, Irra Wangga Language Centre, Geraldton, Western Australia (trainer Emma Murphy)

July 24-25 — Yorta Yorta Workshop 2, Shepparton, Victoria (trainer Margaret Florey)

July 26-27 — Madhi Madhi, Wadi Wadi Workshop 2, Swan Hill, Victoria (trainer Margaret Florey)

August 23-24 — Dharawal language Workshop 2, Together Dreaming, Gerringong, New South Wales (trainer Emma Murphy)

September 9-11 — Workshop 2, Ngukurr Language Centre, Ngukurr, Northern Territory (trainers Emma Murphy and Margaret Florey)

September 24-26 — Wajarri and Badimaya Workshop 3, Irra Wangga Language Centre, Geraldton, Western Australia (trainers Emma Murphy and Margaret Florey)

September 30-October 2 — Workshop 5, Wangka Maya Pilbara Aboriginal Language Centre, Port Hedland, Western Australia (trainer Margaret Florey and Emma Murphy with intern Chloe Dallas)

October 13-14 — Boandik Workshop 5, Mt Gambier, South Australia (trainer Emma Murphy)

October 25-26 — Madhi Madhi, Wadi Wadi Workshop 3, Swan Hill, Victoria (trainer Margaret Florey with Training Support Officer Katerina Forrester)

October 29-31 — Yanyuwa, Gudanji, Wambaya, and Garrwa languages Workshop 2, Borroloola, Northern Territory (trainers Emma Murphy and Jessica Solla)

 

November 1 — Adnyamathanha Workshop 2, Adelaide, South Australia (trainer Margaret Florey with intern Katerina Forrester)

November 4-6 — Dieri and Bangarla Workshop 2, Port Augusta, South Australia (trainer Margaret Florey with intern Katerina Forrester)

November 4-6 — Workshop 3, Ngukurr Language Centre, Ngukurr, Northern Territory (trainers Emma Murphy and Jessica Solla)

 
 

November 18-25 — DRIL train-the-trainer Workshop 2, RNLD, Melbourne, Victoria (trainers Margaret Florey and Emma Murphy)

December 3-5 — Yawuru Workshop 2, Mabu Yawuru Ngan-ga, Broome, Western Australia (trainers Margaret Florey and Emma Murphy with intern Karen Mezentsef)

December 8-10 — Miriwoong Workshop 7, Mirima Dawang Woorlab-gerring, Kununurra, Western Australia (trainers Margaret Florey and Emma Murphy)